Jazz Q Martina Kratochvíla

Kdy: 
Úterý 25. 6. 2024
V kolik hodin: 
20:00
Vstupné: 
299,- Kč

Legenda ožívá - původně free jazzová kapela, později zaměřená na electro a rock jazz, která předznamenala současnost českého jazzu v jeho různorodosti a kráse. Kapelou prošly hvězdy jako Jiří Stivín či Joan Dugganová a jejich alba dosahovala rekordního počtu prodaných výlisků. V jejím čele stojí pianista, skladatel a původní zakladatel bandu Martin Kratochvíl.

Skupina Jazz Q Martina Kratochvíla patřila od svého založení v r. 1967 ke kultovním kapelám na české i evropské hudební scéně. Od jazzových počátků přešla kolem r. 1972 s příchodem anglické zpěvačky Joan Duggan k podstatně rockovějšímu žánru. Po několik let zastupovala, snad díky svému politicky imunnímu jménu, i scénu čistě rockovou v době, kdy masívní čistky a zákazy postihly slavné české rockové formace. Koncerty Jazz Q se staly symbolem vzdoru proti komunistickému režimu, k jehož erozi skupina  jistě významnou měrou přispěla.

V roce 1976 odjel Kratochvíl na studia do Berklee College of Music do amerického Bostonu, kde svojí muziku porovnal s tím nejlepším co se na světě hraje.

Po celou dobu své existence skupina nahrála 23 LP a CD, která dosahovala na dnešní poměry obrovských nákladů. První náklady LP, mimochodem hned rozebrané, nešly většinou pod 50 000 ks.

Jazz Q oslaví brzy 55 let svého dlouhého hudebního života. Kapela koncertovala po celém světě, vyhrála mnoho festivalů a vydala desítky dnes již kultovních alb, z nichž některé (Elegie z r. 1977) získaly významné uznání anglické publicistiky za osmou nejvlivnější desku minulého století. 

Zdá se také, že instrumentální koncertní kvartet hrající plnokrevný jazzrock je dnes snad jediným v Evropě soustřeďující se na tento žánr. Fúze, tedy jiné označení pro jazzrockovou syntézu kterou kapela před lety v Česku začala, se opět vrací do středu zájmu vnímavějších posluchačů.

 

 

Rezervace